Ryszard Przymus
„Znicze”
Palą się znicze…
Przypominają,
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.
Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć –
Palą się znicze…
W listopadzie przypadają jedne z ważniejszych polskich świąt – Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny.
Wraz z przedszkolakami odwiedziliśmy pobliski cmentarz, aby zapalić znicze i powspominać ukochane, zmarłe osoby. Podczas zajęć dzieci zrozumiały, jak ważna jest pamięć o zmarłych, szacunek dla tradycji odwiedzania i dbania o ich groby, a także sama modlitwa za zmarłych oraz zapalenie znicza – symbolicznego światełka.
Z ogromnym zaciekawieniem przedszkolaki obejrzały film – krótką prelekcję dotyczącą porządkowania grobu i układania kwiatów, zachowania ciszy i spokoju oraz powagi.
Tekst: Magdalena Krasulak


W roku szkolnym 2002/2003 nasza szkoła otrzymała certyfikat "Szkoła z klasą". Braliśmy udział w akcji organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" oraz Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Aleksandra Kwaśniewskiego.